© Prvý klub turistov Diviaky 2011
Užitočné informácie
ČASŤ TATIER ZATVÁRAJÚ PRED TURISTAMI, NA BUDÚCI ROK TO BUDE MOŽNO INAK.  Viac ako 200 kilometrov značkovaných vysokohorských chodníkov v Tatranskom národnom parku bude od 1. novembra do júna uzavretých. Už na budúci rok....
2013 S PRIMÁTOROM SYGÚTOM NA DRIENKU. V sobotu 2. februára 2013 bolo počasie naozaj krajne nevhodné na turistiku. Na veľkofatranskom Drienku v nadmorskej výške takmer 1300 metrov sa však zišli.......
Rainerova chata v Tatrách -  najstaršia chata na Slovensku oslavuje. Rainerova chata vo Vysokých Tatrách si v tomto roku pripomína viacero významných jubileí. "Tento rok som vyhlásil na chate za Rainerov rok......"
Zápis z rokovania medzirezortného koordinačného centra (ďalej len MKC) na podporu rozvoja pešej turistiky a cykloturistiky na Slovensku, ktoré sa konalo dňa 13.2. 2013. Sekcia cestovného ruchu zorganizovala dňa 13. 2. 2013 ďalšie stretnutie MKC, na ktorom boli prerokované aktuálne problémy pešej turistiky a cykloturistiky. Ide predovšetkým o zriaďovanie, údržbu, značenie, bezpečnosť a zodpovednosť pri prevádzkovaní trás...
PRVÝ KLUB TURISTOV DIVIAKY V ROKU 2012.  Pre členov PKT Diviaky bol aj rok 2012 úspešným. Organizátori Klubu Ján Fekeč, Marieta Bernátová a Štefan Hudák, ku ktorým sa pridali ďalší obetavci, realizovali spolu 10 verejných turistických podujatí.
ZÁKON č. 479/2008  z 5. novembra 2008 o organizovaní verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
2013  BOHOVIA UVOĽNILI TRÓN PRE HILLARYHO A TENZINGA Pozeráme sa hore. Týždne, mesiace... Nič iné nerobíme... Tam je vrchol Everestu. Už to nie je len sen na nebi. Zlezieme ho. Tentoraz s božou pomocou pôjdeme až do konca. Norgayove slová sa naplnili. Presne pred šesťdesiatimi rokmi dobylo ľudstvo tretí pól planéty. Polhodinu pred pravým poludním stáli na vrchole Mount Everestu Novozélanďan Edmund Percival Hillary a Šerpa Tenzing Norgay.
2013  ÚTOKY Z TRÁVY...  Kliešte prenášajú vírus, ktorý môže, a nielen turistom či ľuďom ktorí trávia svoj voľný čas v prírode, spôsobiť vážne zdravotné problémy. Ako sa proti nim brániť? Kedy sa ich obávať?
2013   Sajú vám krv? Vyrobte si vlastný repelent. Samičky komárov nám vedia najmä počas letných večerov poriadne strpčiť život. "Hneď ako si na nás sadnú, ústnymi orgánmi prebodnú kožu a zároveň slinami vpustia do krvi  látku, ktorá bráni jej zrážaniu. Samici uľahčí satie krvi a nám vyvoláva svrbenie a opuch," vysvetľuje dermatologička Simoneta Hatiarová. Uhryznutie je zväčša neškodné, ak si boľavé miesto nezačnete škrabať. Nechtami si totiž môžete do ranky zaniesť infekciu, zväčšiť zápal a zintenzívniť svrbenie.
2013   PRECHOD PRIEČNYM SEDLOM V TATRÁCH JE UŽ DVOJSMERNÝ. Priečne sedlo vo Vysokých Tatrách už môžu turisti využívať v oboch smeroch. Vďaka novo nainštalovaným reťaziam a kramliam sa tak turisti môžu navzájom predbiehať a vyhýbať bez toho, aby sa v náročnom skalnom teréne sedla vo výstupe či zostupe obmedzovali a ohrozovali pohybom mimo turistického chodníka.
2013   NOVÝ NÁVŠTEVNÝ PORIADOK TANAP-u PUSTÍ TURISTOV NA GERLACH. VYSOKÉ TATRY. Nový Návštevný poriadok Tatranského národného parku možno prinesie sprístupnenie Gerlachovského štítu a niektorých ďalších vrcholov vo Vysokých Tatrách. Najvyšší vrchol Tatier bude prístupný vďaka vyhradenej trase.
2013   NÁZVY SLOVENSKÝCH VRCHOV. Naše vrchy milujeme, lezieme na ne, užívame si výhľady z ich vrcholov a obdivujeme majestátnosť, s akou sa dvíhajú nad okolitou krajinou.  Nie náhodou sú aj v štátnom znaku Slovenskej republiky, i keď z tých troch kopčekov sú dnes naše už len dva. Názvy najznámejších vrchov pozná snáď každý.
2013   SYMBOLICKÝ CINTORÍN POD OSTRVOU PATRÍ K TATRÁM UŽ 70 ROKOV... Pôvodne sa mal nachádzať na Štrbskom Plese. Ibaže tam sa proti tomu ohradili. Cintorín v kúpeľoch? Ako by to vyzeralo!? Napokon mu našli miesto v limbovom háji pri Popradskom plese vo výške 1525 metrov.
2013   SPRÍSTUPNENIE PIATICH NOVÝCH OSEMTISÍCOVIEK V HIMALÁJACH (???)  Sprístupnenie piatich nových osemtisícoviek v Himalájach. To je plán, akým chce Nepál podporiť horský turizmus. Zároveň má v úmysle riešiť problém s preľudneným Mount Everestom. „Snažíme sa, ako len môžeme, aby výstupy na Everest boli bezpečnejšie. Sprístupnením nových hôr však zároveň otvárame nové turistické ciele v Nepále“, vyjadril sa pre britský denník The Telegraph predstaviteľ ministerstva turizmu Mohan Krishna Sapkota. Všetkých päť hôr presahuje výšku 8 400 metrov.
2013   PRÍBEH ŠTYROCH SLOVENSKÝCH HOROLEZCOV, KTORÍ ZMIZLI NA MOUNT EVERESTE.  Písal sa 17. október 1988. Štvorica špičkových slovenských horolezcov Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just preliezla alpským štýlom juhozápadnú stenu Mount Everestu až na Južný vrchol. Just potom vystúpil sám aj na hlavný. Svetový výkon z kategórie prelomových. Dolu sa však ani jeden nevrátil, všetci sú dodnes nezvestní. Uplynie odvtedy už dvadsaťpäť rokov.
Pešia turistika, vysokohorská turistika, cykloturistika, lyžiarska turistika, geriatrická turistika.
SENIORKLUB JE IBA JEDEN... ...TAKÝ KLUB 16.2.2013
2014  Snahy o obnovu vyhorenej Kežmarskej chaty v Tatrách silnejú. Kežmarská chata stála v závere Kežmarskej Bielej vody, konkrétne v doline Bielych plies, pod predným Kopským sedlom, na rozhraní Vysokých a Belianskych Tatier. Otvorili ju 4. októbra 1942 namiesto starej Votrubovej chaty, ktorá už nestačila. Po vojne sa stala školiacim strediskom telovýchovného zväzu a najmä základňou pre horolezcov. Chata vyhorela 7. októbra 1974 a už nebola obnovená.
2014   POSUNUL HRANICE LIDSKÝCH MOŽNOSTÍ – horolezec REINHOLD MESSNER.  BRIXEN/PRAHA - Je považován za nejlepšího horolezce všech dob. Reinhold Messner, synonymum odvahy a nezdolné vůle, posunul hranice lidských možností. Německy mluvící Ital jako první vylezl na všech 14 osmitisícovek, jako první stál na Mount Everestu bez použití kyslíku či jako první absolvoval na této nejvyšší hoře světa sólový výstup alpským stylem. Ve středu 17. září 2014 mu je sedmdesát.
2014   Horolezec RADEK JAROŠ zdolal napopáte K2 a má „KORUNU HIMALÁJE. PRAHA - Horolezec Radek Jaroš v sobotu zdolal druhou nejvyšší horu světa K2 a stal se teprve patnáctým člověkem, který vystoupil na všech 14 osmitisícovek světa bez použití kyslíkového přístroje. Vrchol 8611 metrů vysoké hory, která mu jako poslední odolávala, dobyl Jaroš na pátý pokus a zkompletoval jako první Čech "Korunu Himálaje".
2014   MINISTER PELLEGRÍNI ODPOVEDÁ PREDSEDOVI KST PETROVI DRAGÚŇOVI...  Vážený pán Dragúň, ďakujem Vám za Váš list, ktorým dávate najavo, že aj vám záleží na tom, aby šport prinášal občanom viac úžitku ako dnes. Turistiku aj ja vnímam ako jednu z foriem športovania pre zdravie, ktorému sa venuje viac obyvateľov Slovenska ako vrcholovému (či súťažnému, výkonnostnému) športu...
2014   PREDSEDA KST PETER DRAGÚŇ PÍŠE MINISTROVI...  Pripusťme, že turistiku si môže niekto, vzhľadom na koexistenciu viacerých turistických presunov, zamieňať s iným športom, ale peší turisti nie sú bežci, cykloturisti nie sú cyklisti, vodní turisti nie sú súťažní kanoisti, vysokohorskí turisti nie sú horolezci, lyžiarski turisti nie sú pretekárski lyžiari, jazdeckí turisti nie sú dostihoví jazdci...
2014   STROJCAMI OSUDU SME MY SAMI, TVRDÍ MUŽ, KTORÝ PREŽIL PÁD LAVÍNY Pod majestátnou osemtisícovkou Dhaulagirí prežil nedávno najťažší a najbizarnejší deň svojho života. S obrovskou dávkou šťastia sa vyhrabal so siedmimi ďalšími horolezcami spod lavíny, ale tá istá masa snehu mu vzala skvelých priateľov. Žilinčan Peter Kostelanský (48) hory za to neviní.
2015   MAJSTER TURISTIKY, MILOVNÍK PRÍRODY... Dca Štefan Hudák, majster turistiky (Dca je „Dôchodca“, to aby nedošlo k nejakému nedorozumeniu-hi-hi)  je, presnejšie bol Spišiak ako repa – narodil sa na pomedzi Spiša a Šariša v dedinke Kluknava v krajne nevhodnom čase, keď sa týmito končinami „vzďaľovala“ druhá svetová vojna. Po absolvovaní základnej vojenskej služby sa v roku 1966 usadil v Turci, v Diviakoch a tu, po dostavbe rodinného domčeka a zabezpečení svojej rodinky v roku 1978 „oprášil“ svoju lásku k prírode v miestnom Odbore turistiky. Netrvalo dlho a v roku 1983 sa stal predsedom Odboru turistiky, ktorým je až do dneška, teda plných 32 rokov.
16.2.2024 TURISTIKA DIVIAKY